PKMODELAR.CZ Prodej RC modelů, náhradních dílů a příslušenství

Máme již více než 29900 spokojených zákazníků
Navštivte naši Facebookovou stránku

Plastikový model letadla Airfix A04104 de Havilland Tiger Moth (1:48)

ID: #AF-A04104 | Značka: Airfix
Dostupnost: není skladem
Expedice: -
607 Kč
Doporučená cena: 660 Kč (ušetříte: 53 Kč)

Plastikový model Airfix A04104 - letadlo de Havilland D.H.82a Tiger Moth v měřítku 1:48 ke slepení. Stavebnice obsahuje 91 dílků, rozpětí křídel 184 mm, obtížnost 3.




Charakteristika

Plastikový model Airfix A04104 - letadlo de Havilland D.H.82a Tiger Moth v měřítku 1:48 ke slepení. Stavebnice obsahuje 91 dílků, rozpětí křídel 184 mm, obtížnost 3.

Informace o předloze:

I když musí být klasický Havilland Tiger Moth považován za jedno z nejdůležitějších letadel v dějinách britského letectví, jenom zřídka se mu dostává takového veřejného uznání, jaké si zasluhuje, a obvykle zůstává ve stínu oslnivějších typů jako Supermarine Spitfire nebo Mosquito taktéž od de Havillanda. A přesto by bez tisíců Tiger Mothů, které umožnily připravit nekonečné zástupy pilotů pro vojenskou i civilní službu, byla Británie a její Commonwealth během druhé světové války v opravdových problémech. Většina pilotů, kteří za války přesedlali na řadu různých typů spojeneckých letadel, se naučila své řemeslo právě na tomto klasickém výcvikovém stroji.

DH.82 Tiger Moth, který navázal na úspěšnou řadu dvouplošníků, vzlétl poprvé na oblohu v říjnu 1931. Jednalo se o výsledek přání zakladatele společnosti vytvořit letoun, který by překonal své předchůdce, a zároveň by byl dost lákavý, aby si získal zájem několika různých leteckých odvětví. Důkazem úspěchu tohoto záměru se stala okamžitá objednávka RAF, které v novém stroji spatřovalo ideálního kandidáta na primární výcvikovou platformu pro začínající piloty připravující se na létání s nejnovějšími frontovými letouny. Tato první objednávka byla relativně skromná, ale navázalo na ni několik dalších, a tak když se v roce 1939 Evropa pustila do války, mělo britské Královské letectvo k dispozici už 500 Tiger Mothů. Mnoho dalších strojů pak vlastnily letecké kluby po celé zemi, z nichž mnohé byly také přinuceny k vojenské službě, protože bylo nutné vycvičit co nejvíce pilotů. Jak jejich pověst rostla, přišla také řada objednávek ze zahraničí, díky čemuž se výrobní linky de Havillandu musely naplno otáčet, aby stíhaly tento skvělý letoun dodávat.

Z pohledu začínajícího pilota byl Tiger Moth na létání relativně stabilní letoun, který dokázal odpouštět občasné chyby, ale měl také pár nedostatků v ovládání. S oblibou byl popisován jako ‘letoun, se kterým je snadné létat, ale obtížné létat dobře’, což z něj dělalo ideální primární/základní nástroj pro výcvik značného množství pilotů připravujících se na vstup do války. Když se na začátku léta 1940 Británie připravovala na hrozící invazi, plánovalo se, že by i umírněný Tiger Moth mohl ukázat svou agresivnější tvář a podpořit piloty Spitfirů a Hurricanů, které předtím vycvičil. ‘Operace Banquet’ totiž počítala s tím, že na obranu britského pobřeží povolá každé dostupné letadlo, které zaútočí na potenciální narušitele všemi dostupnými prostředky. To by znamenalo dodat útočné schopnosti i těm nejméně pravděpodobným letounům a vybavit je pumovnicemi. Pokud by se tehdy Němci o invazi skutečně pokusili, existovala velká pravděpodobnost, že by nepřátelské jednotky na zemi zasypaly roje bombami naložených Tiger Mothů, protože Británie byla připravená použít veškeré své síly k překažení takového troufalého vpádu z pevniny přes průliv. S nemalým přičiněním tohoto vynikajícího učitele pilotů a díky odhodlání britského Královského letectva byl však plán Němců naštěstí odložen na neurčito, neboť se Luftwaffe nepodařilo dobýt kýžené vítězství v letecké bitvě o Británii.

Mnoho Tiger Mothů dodnes přežilo v letuschopném stavu a je obdivuhodné, že tento slavný základní cvičný letoun stále plní stejné poslání jako v 30. letech, kdy byl poprvé uveden do služby. Skvělý Tiger Moth tak poskytuje aspirujícím pilotům historických letadel možnost nasbírat cenné zkušenosti s létáním na stroji s ostruhovým podvozkem, než konečně přesedlají na Spitfiry a Mustangy, s nimiž uchvacují davy diváků na leteckých přehlídkách po celém světě.

Specifikace

Měřítko1:48
Délka152 mm
Šířka184 mm
Výška
Rozpětí křídel
Počet dílků91
Stavební náročnost3
Kategorie