PKMODELAR.CZ Prodej RC modelů, náhradních dílů a příslušenství

Máme již více než 29900 spokojených zákazníků
Navštivte naši Facebookovou stránku

Plastikový model lodě Academy 14207 ROMAN WARSHIP CIRCA B.C 50 1:72

ID: #AC-14207 | Značka: Academy
Dostupnost: není skladem
Expedice: -
470 Kč
Doporučená cena: 511 Kč (ušetříte: 41 Kč)

Academy plastikový model lodě Roman Warship Circa B.C 50 v měřítku 1:72 ke slepení.
Charakteristika

Academy plastikový model lodě Roman Warship Circa B.C 50 v měřítku 1:72 ke slepení.

Informace o předloze:

Triréma byla římská loď. Její konstrukce vychází z řeckých triér. Pojmy triéra a triréma jsou proto často zaměňovány a v některých jazycích jsou oba typy lodí označovány stejným výrazem. Trirémy používaly tři řady vesel.

Triéra je typ řecké válečné lodi, který byl vyvinut na přelomu 4. a 5. století př. n. l. Lodi byly osazené jedním nebo dvěma stěžni s obdélníkovou plachtou a veslaři. Její délka se pohybovala od 25 do 40 metrů, šířka od 4 do 6 metrů a ponor mezi 0,9 až 1,5 metrem. Výtlak byl mezi 60 a 200 tunami. Jejich rychlost se v dnešní době odhaduje na 3 až 4,3 uzle, což je přibližně 6 až 8 km/h.

Základními konstrukčními prvky této lodi byl kýl, přední a zadní vaz. Na kýl se připevňovala žebra. Obšívka trupu se zhotovovala plaňkováním na sraz tzv. karvelovým způsobem. Příď i záď lodi byly zvýšeny, ohrazeny a kryty palubou. Střední část lodi byla původně bez paluby, později se sem umisťovaly lávky umožňující pohyb vojáků po lodi, nakonec byly lodě kryty palubou po celé délce. Příď byla vybavena klounem a byly zde umístěny jedna až dvě kotvy. Ty byly nejprve kamenné, později se zhotovovaly z olova a železa. Na zádi byl můstek sloužící ke spojení s břehem a dvě velká kormidelní vesla, na každém boku jedno.

Loď nesla jeden, výjimečně dva stěžně. Hlavní, upevněný v prostředku lodi, se ve většině případů dal sklápět směrem k zádi. To se provádělo především před bitvou, kdy loď poháněla pouze vesla. Druhý stěžeň byl v první třetině lodi a výrazně skloněný směrem k přídi. Na stěžních byly obdélníkové plachty sešité z pruhů lněného plátna. Bývaly bílé nebo purpurové, u válečných lodí často hnědé. Na plachtách byly často namalovány symboly jmen lodí.

Specifikace

Měřítko1:72
Délka
Šířka
Výška
Rozpětí křídel
Počet dílků
Stavební náročnost
Kategorie